Navigace Garmin a Linux
Pár rad, jak z Linuxu pracovat s navigacemi Garmin, konkrétně s typem Garmin eTrex Legend HCx.
Přístup na microSD kartu
Připojte navigaci dodaným kabelem do USB portu a zvolte Hlavní menu / Nastavení / Propojení / USB disková jednotka. Micro SD karta bude vzápětí v Linuxu rozpoznána jako USB Mass Storage tedy stejně jako např. USB flash disk. Je možné kopírovat data z karty i na ni.
Mapy a dodatečné mapové podklady jsou v adresáři garmin, prošlé trasy ukládané na kartu jsou ve formátu GPX uloženy přímo v kořenovém adresáři (pojmenované stejně jako v navigaci).
Navigaci uvedete do původního stavu jedním stisknutím tlačítka pro zapnutí/vypnutí přístroje.
Přístup do vnitřní paměti
Navigace má ještě vnitřní paměť, do které se ukládají prošlé trasy, značky, cesty atd. Tato paměť se dá zpřístupnit utilitou GPSBabel. Je možné využít dva způsoby spojení: přímé USB a emulaci sériové linky. Standardně po přípojení navigace USB kabelem se v mém systému natáhne modul garmin_gps, který zprostředkovává emulaci, takže jsem první možnost ani nezkoušel.K zálohování cest (routes), prošlých tras (tracks) a značek (waypoints) poslouží takovéto volání:
gpsbabel -r -t -w -i garmin -f /dev/ttyUSB0 -o gpx -F internal.gpx/dev/ttyUSB0 je jméno zařízení emulované sériové linky přiřazené systémem při nahrání modulu.
Výsledný GPX soubor je možno nahrát do MapSource (viz níže) a vše si prohlédnout na mapě.
Údaje je možné i zpětně zapsat do navigace.
MapSource
MapSource je mapová aplikace dodávaná k navigacím Garmin, která umožňuje nahrávání a prohlížení map a práci s trasami, cestami i značkami.
Instalace přes Wine je triviální a aplikace funguje naprosto bez problémů, samozřejmě mimo přímého propojení s navigací. Jediná věc, co nefungovala byl automatický update na novější verzi, ale ruční spuštění update z webu prošlo bez problémů.
Přes Wine lze nainstalovat i jednotlivé mapy, např. dodávanou TOPO Czech 1.20 či Atlas Czech 7, který je k dispozici všem vlastníkům mapy TOPO Czech. Mapy je třeba odemknout 25ti místným kódem, požadované GPS Unit ID lze najít v navigaci v Hlavní menu / Nastavení / Systém / [MENU] / Verze softwaru, sériové číslo GPS pak v prostoru baterií či na krabici.
POI
POI (Points Of Interest = body zájmu) lze stáhnout z několika míst na internetu, namátkou POI plaza, GPS-Waypoints a poi.cz.
POI Loader sice lze přes Wine nainstalovat, ale odmítá řádně fungovat. Naštěstí lze použít výše zmíněný GPSBabel:
gpsbabel -i VSTUPNÍ_FORMÁT -f SOUBOR_S_POI -o garmin_gpi,category="KATEGORIE",bitmap=SOUBOR_S_IKONOU -F VÝSTUPNÍ_SOUBOR.gpiNavigace Legend HCx kategorie podle všeho ignoruje (všechny POI jsou označeny jako uživatelské body zájmu), ale jiné modely ji mohou podporovat.
Výstupní .gpi soubor se nahraje na microSD kartu do adresáře garmin/poi.
Nahrávání map
Kvalitním zdrojem ověřených map je fatbozz.towerofglass.net. Pod Linuxem přímo funguje popisovaný postup pro konverzi map z OpenStreetMap.
Pro použití v navigaci je třeba vytvořit na microSD kartě v adresáři garmin soubor gmapsupp.img. K tomu by teoreticky měl sloužit program sendMap. Bohužel se mi nepodařilo docílit úspěchu při práci s mapami od Garminu.
Ostatní
K update systemoveho software v navigaci je potřeba instalace Windows či Mac OS X.